Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Powiatowa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna - II Powiatowa Konferencja „Autyzm – od diagnozy po wsparcie”.

Informacje

II Powiatowa Konferencja „Autyzm – od diagnozy po wsparcie”.

Ponad stu nauczycieli ze szkół powiatu kaliskiego wzięło udział w II Powiatowej Konferencji „Autyzm – od diagnozy po wsparcie”. Na wydarzenie zaprosiła Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Opatówku razem ze Starostwem Powiatowym w Kaliszu i Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Mozart, Einstein, Newton, Hitchcock - wybitni przedstawiciele swoich dziedzin, których łączy to, że byli osobami w spektrum autyzmu. Dotyczy to także kilku współczesnych sław jak Leo Messi, Elon Musk i polski raper Meta. Ponadto 1 na 50 dzieci w Polsce ma już postawioną diagnozę „autyzm”. Nie wiadomo natomiast, ile dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi potrzebujących pomocy jest niezdiagnozowanych.

- I właśnie dlatego takie ważne jest, żebyśmy uświadamiali nauczycieli o tym jak rozpoznać oznaki autyzmu u dzieci i jak je wspierać. Należy również pamiętać o tym, że autyzm to nie wyrok. Szybka diagnoza i fachowa pomoc sprawiają, że autystycy mogą samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Specjaliści z naszej poradni takiego wsparcia udzielają – tłumaczy Daria Jurek, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opatówku.

Uczestnicy II Powiatowej Konferencji – przede wszystkim nauczyciele, ale również przedstawiciele samorządu powiatowego z Arturem Szymczakiem, przewodniczącym Rady Powiatu Kaliskiego i wicestarostą Zbigniewem Słodowym na czele oraz Violettą Słupianek – dyrektorem kaliskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu – wysłuchali trzech prelekcji, dotyczących autyzmu.

Dr Anna Zając – logopeda i językoznawca – przedstawiła główne zagadnienia terapeutyczne uczniów ze spektrum autyzmu. Agnieszka Kowalczyk – psycholog i oligofrenopedagog Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opatówku wyjaśniła diagnozę autyzmu
z uwzględnieniem różnic płciowych. Marta Michalska – pedagog, dogoterapeuta, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Edukal – mówiła o tym jak wspierać dziecko w spektrum autyzmu.

II Powiatowa Konferencja „Autyzm – od diagnozy po wsparcie” była także okazją do rozstrzygnięcia konkursu dla uczniów szkół podstawowych „Dlaczego warto mówić nie?”, do udziału w którym zaprosiła Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Opatówku.

Uczestnicy mieli przygotować krótkie filmy, w których pokazywali dlaczego warto mówić nie. Celem konkursu było podniesienie świadomości na temat profilaktyki uzależnień, ćwiczenie kompetencji społecznych oraz nauka asertywności – tłumaczy psycholog Agnieszka Kowalczyk, która odpowiadała za organizację konkursu.

Zwycięzcami konkursu zostali Martyna i Gabriel Tomczakowie ze Szkoły Podstawowej
w Koźminku. Drugie miejsce zajął Mikołaj Rawski ze Szkoły Podstawowej
w Cekowie-Kolonii. Na miejscu trzecim sklasyfikowano ex aequo Marię Pilarską i Alicję Rózgę ze Szkoły Podstawowej w Stawiszynie oraz Maję Tomczyk i Karolinę Szuławy ze Szkoły Podstawowej w Cekowie-Kolonii. Wyróżnienie przypadło Oliwii Koźniackiej i Marice Górskiej ze Szkoły Podstawowej w Opatówku. Honorowy patronat nad konkursem objął starosta kaliski Krzysztof Nosal.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-06-03 14:05przez:
Opublikowano:2024-06-03 14:40przez: Anna Czerniakowska
Podmiot udostępniający: Powiatowa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna
Odwiedziny:56

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.